בר-לב: "100% מתוספת התקציב למשטרה מיועדים לפשע ברחוב הערבי"

במהלך הכינוס של התנועה הקיבוצית, התייחס בר-לב למאבק באלימות הגואה בחברה הערבית ואמר: "אדייק את דברי המפכ"ל – 100% מתוספת התקציב למשטרה מיועדים לפשיעה ברחוב הערבי". כזכור, בשבוע שעבר אמר מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי כי כמעט 90% ממשאבי משטרת ישראל מופנים כלפי החברה הערבית.

השר לביטחון הפנים התייחס בנוסף לסוגיית מעורבות השב"כ במאבק באלימות, ואמר: "זה קורה, אבל בצורה מאוד נקודתית. אין כוונה או צורך כללי שאנשי שב"כ יחדרו למקומות כאלה ואחרים. יש מקרים מסוימים. החוק מחייב את השב"כ להגן על השלטון והמשילות – ברגע שמשפחות פשע משתלטות על מועצות ועל מכרזים של המדינה, על התשתיות והכבישים, ברגע שיורים על כדור פורח רק בשביל להראות לנו מי שולט כאן באזור", הדגיש השר.

"הפשיעה הגיעה לרמה כזאת שהיא מאיימת על עצם הלגיטימיות של השלטון במדינת ישראל – במקומות האלה יש חשיבות לשיתוף פעולה, בעיקר מודיעיני, עם השב"כ". בר לב הסביר כי במקרה כזה, כל פעולה של השב"כ מלווה בבחינה של היועמ"ש, והוא מאשר את ההתערבות.

הוא ביקר את הממשלה הקודמת: "כולנו יודעים שבמשך לא מעט שנים האחרונות משטרת ישראל דוכאה בכך שלא היה מפגכל שהיו שרים וראש ממשלה שפעל נגד גופים ממלכתים. זה במשמרת שלי זאת האחריות שלי, אני לא מסתכל אחרוה. המבחן שלי זה האם אני אצליח לעשות במה שאני מתחייב. תמיד הייתי פוליטיקאים רע, אבל בזה אני אבחן".

לקחים משומר החומות

בר-לב התייחס לפשיעה בתוך המדינה ולאירועי האלימות שהיו בזמן שומר החומות, ואמר כי מוקמת בימים אלו יחידה חדשה בצה"ל שתפעל באירועים פנימיים בתוך ישראל. "יכול להיות תסריט של מלחמה מול החיזבאללה בצפון, ובגלל מאה איש עם נשק בוואדי ערה, האוגדה מתעכבת ב-24 שעות כי הציר נחסם. לכן אחד הדברים שאנחנו עובדים עליו עם צה"ל זה להקים חטיבה משותפת לצה"ל ולמשטרה שבאירועים כאלה תפעל כמו כוח מג"ב". 

הוא הוסיף: "אנו מאותתים לכל תושבי ישראל, יהודים, ערבים וכולם – משטרת ישראל מתכוונת להתמודד עם הפשיעה הזאת בכל הדרכים ובכל האמצעים החוקיים. אנחנו עוד לא בשיא העשייה וזה עוד יקרה. בלי להתמודד עם ראש התמנון – אם נגדע רק זרוע, זרוע אחרת תגיע. יש יותר ממשפחת פשע אחת בגליל".

השר התייחס לסוגיית הפשיעה החקלאית ואמר: "בעקרון, צריך להיות ביטוח חקלאי לדברים האלה. לפגיעה בחקלאים. הפנו את תשומת ליבי שחברות הביטוח מפסיקות לבטח. ולכן שהנושא של חברות הביטוח הוא לא בתחום שלי וברור שמדינת ישראל חייבת לתת מענה ביטוחי לאותם בעלי נכסים שנכסיהם נפגעו".

באשר להגנה על החקלאים אמר: "כמו שיש שיטור עירוני בערים במדינת ישראל, ב-2022 נעשה פיילוט בשש או שבע מועצות אזוריות של שיטור מועצתי. שיתוף הפעולה בינינו לבין המשרד לפיתוח הנגב והגליל הוא העברת כספים לרכישת ציוד יותר מתקדם למתנדבים".