הסדר טיעון עם המחבל שרצח את הרב אוחיון ז"ל: הודה וירצה מאסר עולם

בית המשפט המחוזי במרכז הרשיע היום (שלישי) את חליל דויכאת ברצח שי אוחיון ז"ל בצומת סגולה שבפתח תקווה. במסגרת עסקת טיעון שהושגה, הנאשם הודה ויישלח למאסר עולם. כפי שדווח, דויכאת נמצא כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו, לאחר שעבר בדיקות עקב טענות לאי-כשירות.

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין רצח והחזקת סכין שלא כדין, בנסיבות מעשה טרור. בכתב האישום מתואר כיצד הנאשם החליט לרצוח אדם יהודי "למען פלשתין, העם הפלשתיני, מסגד אל-אקצא ואללה". הוא נטל סכין שהייתה במטבח אתר הבנייה שבו עבד, הכניס אותה לכיס מכנסיו ויצא מהאתר. הוא חיפש אדם לדקור במשך כשעה, וכשהגיע לצומת סגולה ראה לפתע את אוחיון, שצעד מולו ברחוב. דויכאת שלף את הסכין ודקר את אוחיון – אב לארבעה בן 39 – שלוש פעמים.

עורכי הדין רועי רייס וחן יצחקי כתבו בכתב האישום כי "קיים יסוד סביר מאוד לחשש שיסכן את ביטחון הציבור והמדינה. נגד המשיב קמה עילת מעצר, שכן לאור החומרה, הטיב והאופי של מעשיו, תוצאתם הקטלנית והרצחנית, הפנייתם כלפי עובר אורח ישראלי-יהודי באשר הוא והמניע המדיני, הדתי, הלאומני או האידיאולוגי שעמד בבסיסם – קיים יסוד סביר מאוד שיסכן את ביטחון הציבור".

במסגרת עסקת הטיעון הודה דויכאת (46) והורשע ברצח. הוסכם על מאסר עולם, והפרקליטות תבקש גם פיצוי מרבי. במסגרת אותה עסקה נמחק האישום על החזקת סכין.

סיון אוחיון, אלמנתו של הרב שי אוחיון ז"ל, מסרה בתגובה להרשעת המחבל: "העונש הראוי הוא שהמחבל יירקב בכלא עד יומו האחרון. זה התבקש שהמחבל יודה בפשע הנתעב והמרושע שביצע. אנחנו לא מתכוונים לוותר על דבר מהעונש המרבי שהחוק מאפשר, ואף יותר מזה. העונש הראוי הוא שהמחבל יירקב בכלא עד יומו האחרון ללא שום תנאים, ושמשפחתו תגורש מהארץ. מי שמעז לפגוע בתושבים חפים מפשע – לא ראוי שהוא, או מי מבני משפחתו שערבים לו, יהיו זכאים להתגורר בארץ הזו. בעלי היה אדם ישר ואוהב אדם באשר הוא, בעל, אבא, בן ואח כל כך מסור, אוהב, אהוב ומאוד מאוד חסר".